úterý 17. ledna 2017

Toalety pro všechny? Jakože cože?

Když se v poslední době dočtu nebo doslechnu v médiích něco na téma transgender, bývá to často spojeno s toaletami. Je fajn, že se o takové věci mluví. Není ale už tolik fajn, jak se o tom mluví.

Pokud vás to ještě minulo, jde ve zkratce o tohle. V některých zemích nebo městech se řeší, zda zavést genderově neutrální toalety. Toalety pro všechny. Pro trans lidi skvělá záležitost, někteří cis lidé jsou nadšeni méně. Pokud vím, tak to aktuálně řeší Kanada, USA a německý Berlín. Předpokládám, že ve Skandinávii již mají tohle dávno vyřešené, ale jistě to nevím.

V prvé řadě bych rád podotknul, že ačkoli já sám bych unisex toalety uvítal, celé pojetí tohoto tématu je pro mě jedna velká demence. Jde o to, že se v poslední době veškerý mediální prostor pro trans témata točí pouze kolem záchodů. Jako kdyby největší problém trans lidí bylo, kam se jít vyčurat. Tak to ale není. Řešíme mnohem závažnější věci v souvislosti s našimi identitami. V České republice je mnohem palčivějším problémem povinnost sterilizace a rozvodu při úřední změně pohlaví, konzervatismus našich sexuologů a sexuoložek, binární pojetí genderů napříč institucemi, transfobie na školách, nutnost hradit si sám některé nezbytné zákroky během tranzice atd.

No dobře, pomiňme fakt, že unisex záchody se v ČR neřeší reálně, ale jen se o nich spekuluje v médiích a na sociálních sítích. Co si o tom myslím já, jako trans muž?

Něco málo z mé osobní zkušenosti k tomu. Na začátku tranzice jsem ve veřejných prostorách hodně řešil, na jakou mám jít toaletu. Na dámy se mi nechtělo, protože dáma nejsem. Zároveň jsem věděl, že ještě nevypadám dost jako pán, abych mohl jít na pány. A tak jsem se občas dostával do podivných situací. Např. jsem byl jednou na vernisáži, kde mě kamarádka seznámila se spoustou lidí. Všem jsem se představil jako Filip. Pak jsem šel na wc a raději jsem zamířil na dámy, protože jsem věděl, že pro cizí lidi jsem svým vzhledem spíš holka. Stál jsem tam frontu s některými ženami, kterým jsem se před chvílí představil jako muž a bylo mi neskutečně trapně. A aby to nebylo všechno, spolučekající ženy se se mnou pustily do small talku a já najednou koukám, že s nimi mluvím normálně v mužském rodě a cizí ženy z fronty na mě vrhají podezřívavé pohledy.

Když jste trans, často procházíte dlouhým obdobím, kdy vás okolí identifikuje jinak, než jak se ve skutečnosti cítíte. A v tomhle období jsou pro nás toalety opravdu problém. Některým trans lidem se tohle děje celý život.

Trans muži to mají o něco jednodušší než trans ženy. Záchodová etiketa radí mužům nevyhledávat oční ani jiný kontakt s ostatními muži na wc. Když jsem si tuhle skutečnost zažil na vlastní kůži, přestal jsem řešit, jak vypadám a začal chodit už jen na pány. Nikdy mi tam nikdo nic neřekl ani po mě blbě nezíral. Ale taky si uvědomuju, že mám to privilegium, že žiju ve velkém anonymním městě a že se pohybuju většinou na místech, kde jsou open-minded lidé. Pražský trans inťouš prostě řeší jiné záchodové problémy než než trans kluk z maloměsta, který občas nemá na výběr a když chce jít do hospody, musí v ní sedět se svými bývalými spolužáky a fanoušky Ortelu.

Trans ženy, hlavně ty v začátcích tranzice, jsou na toaletách obvykle vystaveny zvídavým pohledům, nepřátelským řečem až vykázáním ven. Na pánských záchodech se též můžou setkat s posměšky až násilím, protože můžou být někým vnímány jako divnej teplouš a takový tady přece nechceme!

Návrhů, jak vyřešit toalety, aby se trans lidé cítili bezpečně je vícero. Média je často motají páté přes deváté. Někdo navrhuje společné toalety pro všechny. Někdo navrhuje toalety tří kategorií: muži, ženy a smíšené. Někde se zase řeší, jestli trans lidé smí nebo nesmí chodit na toalety podle toho, kým se cítí být.

Takže už víme, že pro některé trans lidi by byly neutrální záchody vysvobozením. Tady není o čem diskutovat. Ale co by z toho vyplynulo pro cis lidi? V případě, že by se zavedly smíšené toalety, vedle pánských a dámských, nestalo by se nic. Na smíšené by chodili jen lidé, kteří si to sami vyberou, ať už z jakýchkoli důvodů. A co by se stalo, kdyby dál existovaly jen toalety pro muže a ženy a mohli bychom si na ně chodit jak chceme, respektive podle toho, jak se cítíme? Nebo kdyby se toalety přestaly dělit úplně a byly by pro všechny?

Jeden z argumentů proti je chybějící safe space pro ženy na unisex wc. V tomhle musím uznat, že na tom něco je. Co si budeme povídat, násilí na ženách většinou páchají muži, ne ženy. A že toalety by mohly být prostorem, kde je pro muže příležitost ženě ublížit. Kabinka se dá zamknout, nikdo do ní nevidí a tudíž nikdo nepřispěchá na pomoc. Chápu ženy, kterým by bylo nepříjemné z tohoto důvodu sdílet toalety s muži nebo s lidmi, kteří vypadají jako muži, ač se považují za ženy atd. Na druhou stranu, pokud by nějaký muž chtěl cíleně zaútočit na ženu na toaletách, může to udělat bez ohledu na to, že záchody jsou rozdělené na pány a dámy. Stejně jako to může udělat na opuštěném parkovišti, ve zkušebních kabinkách v HMku, v prázdné tramvaji, v domácím prostředí nebo v práci.

Na různých diskuzích k tomuto tématu jsem se dočetl další argumenty proti unisex toaltám. Některé jsou tak blbé, že je ani nebudu komentovat. Některé jsou taky blbé, ale rád bych se k nim vyjádřil.

"Něco jako právo na soukromí - na intimní soukromí - neexistuje? Nějak mi ušlo, že a kdy ho zrušili."
Kdo chce mít soukromí, tomu ho na wc přece nikdo nebere. Pokud vím, v kabince se na vás nikdo nedívá. Pokud jste cis muž a čuráte raději u pisoáru než v kabince, čurejte u něj dál. Myslíte si snad, že by okolochodící ženy byly zvědavé na váš penis? Řeknu vám jedno tajemství. Ženy nejsou tolik posedlé penisy jako muži. A i kdyby byly, pochybuju, že by je právě-teď-močící penis nějak zajímal.

"A za chvíli budou baby nadávat, že mají počůrané prkýnko. A jak budou pohoršené, až uslyší chlapa, který si při vykonávání potřeby uleví i jinak."
Počuraná prkýnka jsou na dámských wc naprosto běžná věc. Taky nikdo mužům nebrání jít k pisoáru nebo si prkýnko zvednout. A že se na pánech nahlas prdí? Na dámách možná méně, ale světe div se, prdí se tam taky!

"Mám si to představit tak, že kdybych šla s malou dcerkou na záchod, musela bych s ní projít kolem pisoárů, kde někdo bude zrovna močit?"
Paní, chodila vaše dcera do mateřské školy? Předpokládám, že tam taky měla společné záchody s chlapečky a nijak ji to nepoznamenalo. Kdyby náhodou zahlédla dospělý penis, v čem je to horší?

"Ti lidi fakt nemají nic pořádného na práci. Na světě jsou větší problémy než tohle." 
Tohle je můj TOP argument proti čemukoli. Tak ano, na světě je mnoho problémů a vždycky se dá najít nějaký závažnější. Pokud máte pocit, že jsou na světě důležitější problémy, řešte je a neshazujte lidi, kteří řeší jiné problémy než ty vaše.

Kdybych to mohl celé nějak shrnout, tak... nepodléhejme hysterii, že přijdeme o naše tradiční rozdělení záchodů, jak jsme zvyklí. Řeší se to na západ od nás, nikoli u nás. Že to časem ze západu přijde i k nám? Je to dost možné, ale fakt to není na pořadu dne. Je to jen lákavé téma pro média, protože je jasné, že u lidí vzbudí vlnu emocí.

Malá rada na závěr. Píšu ji z vlastní zkušenosti. NEPTEJTE se trans lidí, na jaké chodí záchody. Chápu vaši zvědavost. Ale není to vhodné, není to slušné, není to ani vtipné.

20 komentářů:

 1. "V České republice je mnohem palčivějším problémem povinnost sterilizace a rozvodu při úřední změně pohlaví, konzervatismus našich sexuologů a sexuoložek, binární pojetí genderů napříč institucemi, transfobie na školách, nutnost hradit si sám některé nezbytné zákroky během tranzice atd."


  O tomto co jsi napsal dosti českých transgenders nechce nic slyšet, natož to kritizovat, řešit a měnit. Přijímají ten neutěšený stav změny pohlaví se sklopenou hlavou a podřízují se těm nadiktovaným nevyhovujícím podmínkám, a ještě potom všude možně tvrdí, jak tady ta přeměna u transgender lidí dobře funguje.
  Sexuologové zde mají nad transgender lidmi plnou moc, posvěcenou státním aparátem a nově od 2014 také legislativou, a myslí si jak moc jsou pro všechny transgender lidi prospěšní, přestože tomu tak není.

  OdpovědětVymazat
 2. Jo, to máš pravdu. Většina českých trans lidí drží hubu a krok a ještě mají pocit, jak je to všechno jednoduché a zadarmo. Chtělo by to nějaké nové pokrokové lidi v naší sexuologii, kteří by nebyli zamrzlí v tom, co je naučili ve škole v šedesátých letech minulého století.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, přesně tak to chodí;-)

   Vystihl jsi to zcela přesně, "čeští transgenders drží hubu a krok".

   Ale jak ty pokrokové lidi protlačit na ta místa v české sexuologii, kde dnes sedí nevyhovující páprdové a tmáři (sexuologové), kteří stále vládnou nad osudy transgender lidí?
   Sexuologové zde mají dominatní postavení, a nehodlají se vzdát svých pozic v české sexuologii, a neberou ohledy na individuální potřeby transgender lidí. Je to zcela evidentní vydírání transgender lidi ze strany sexuologů a natlačení je do nevyhovujících podmínek, čímž transgender lidem škodí a poškozují je.


   Vymazat
  2. Nejhorší je, že třeba u TG žen je šílený tlak na SRS. Když se operace bojí, tak jí vnucují ostatní , že není žena, když si nechá penis.

   Jakmile podlehne tlaku okolí a lékařů a jde na SRS. Tam bojuje kvůli takové operaci pak o život a nemůže ani po roce čůrat. Když to řekně mezi trans dalšíma, tak ji předhazují informovaný souhlas...při tom před tím ji udělali reklamu, jak je operace bezva a taky ji řekli, že jinak žena nebude...

   Jediným řešením je v momentální situaci obejítí sexuologů a ouznávání pohlaví bez operace. Pak snad bude méně těch zmanipulovaných a zblbnutých od sexuologů, které pak šíří bludy dále.

   Holka se zničeným životem

   Vymazat
 3. Ty argumenty, že jsou důležitější problémy, jako například ženská obřízka, velice dobře znám jako reakce na svoje úvahy o jazyce. A radím podobně jako Filip, aby dotyční buď řešili tu obřízku, nebo aspoň to, co mohou ve svém okolí ovlivnit, nebo aby aspoň nekecali do toho, co řeší jiní.

  OdpovědětVymazat
 4. Tohle vytesat a zarámovat! :)
  Jinak k těm společným záchodům a problematice pisoárů - řešením taky může být dát na společné záchody jen kabinky, a skandál se zahlídnutým penisem je zažehnán :D
  - Charlie

  OdpovědětVymazat
 5. K tématu článku - unisex záchody mi přijdou jako dementní řešení. Ano, ženské i chlapi jsou na záchodech leckdy stejná prasata, ale stejně jsou ty ženské většinou snesitelnější, než co často vane z těch mužských. Nehledě na to, že se chci občas v klidu opřít o umyvadlo, upravit se před zrcadlem, prohodit u toho zrcadla pár slov s kamarádkou... a k těmhle situacím prostě nepatří, aby šel chlap kolem si umýt ruce a zíral (jo zíral) na mě, jak si upravuju makeup u toho blbého pupínku velikosti mexického dolaru, co se mi přes noc záhadně objevil - nebo dokonce aby kolem šel chlap, před kterým jsem tam na chvilku utekla od rande, abych si rozmyslela, co s ním dál! A vztah záchodů a lidí během tranzice? Já to řešila ze začátku podle toho, jak jsem se kde představila a na fulltime jsem už chodila na ženské, tečka. Navíc jsem se děsně bála jít do RLT, takže jsem šla až po šesti měsících na hormonech, kdy jsem seznala, že když už mě všichni neznámí lidé i v "boy mode" oslovují v ženském rodu a průvodčí ve vlaku mi nevěřila tramvajenku, že už bych to mohla přepnout... takže vlastně nebylo co řešit. Nikdo mě odnikud nikdy nevyhazoval. Chápu, že ne každý má takové štěstí na vzhled, ale z mojí zkušenosti u kamarádek/ů co přecházeli, to prostě fungovalo ve chvíli, kdy byli v pohodě. Kdy se netřásli nejistotou "vždyť to na mě každý pozná" a hlavně když z té nejistoty nepřecházeli do extrému vyzývavého chování, kdy celým svým tělem říkali "jo, tak vypadám že sem nepatřím, chceš se hádat, chceš???". Vždyť existují bioženské a biochlapi co vypadají mnohem divněji než my, tak čeho se bát.
  Takže ne, nechci unisex toalety a ani nechci, aby někdo tuhle věc řešil vyhláškami a zákony, protože v tu chvíli nás lidi začnou brát jako něco ještě divnějšího a špatného, když potřebujeme mít takové nařízení...

  A jenom k těm palčivějším problémům, co zmiňuješ, sterilizace a tak dál. Držím ti palce, ať najdeš někoho, kdo to bude chtít řešit, protože potřebuješ lidi reálně se špatnými vzpomínkami z tranzice, co se k nim budou chtít vracet, co budou ochotni se veřejně odkopat a o těch problémech mluvit. Protože během tranzice na to nebývá čas... a potom? Potom to máme z krku a chceme žít. Prostě blbé dva roky, zapomenout, tečka. Navíc konkrétně ta sterilizace vadí menšině z nás (mluvím o celkovém množství trans holek a kluků), takže to chce pro začátek řešit něco, u čeho je větší šance, že se nás toho chytne víc - třeba to dementní neutrální jméno a rod v občance během tranzice. A proč to vadí menšině z nás? Protože třeba já jsem sterilní po prvních pár měsících na hormonech. A navíc chci tu finální operaci a ta prostě bez sterilizace nejde, koule mi nikam jinam do těla nezašijou. Taky by stálo za to vyřešit, jak nakládat se zmrazeným genetickým materiálem, ale zase, to dává smysl jen pro ve výsledku homosexuální páry. Mému příteli jsou moje spermie na nic a hledat náhradní matku? Ne, děkuji. Chce to začít s tématem, co nám vadí většině (holkám i klukům) a ne rovnou s nucenou sterilizací, pak máš větší šanci, že se toho chytne víc lidí a dostaneš se postupně i k tomuhle. Prostě salámová metoda, která bohužel většinou funguje mnohem líp než rovnou razantně něco měnit. A potřebuješ čas a ochotné lidi, co budou ta kolečka krájet rok za rokem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně přijde, že to neutrální jméno trans lidi zas až tolik neštve, vzhledem k tomu, že jsou smíření s tím, že půjdou na sterilizaci a pak už se budou jmenovat, jak chtějí. Určitě máš ale pravdu s tím, že pro hodně lidí je tranzice období hnusných dvou let, ke kterým už se pak vracet nechtějí... a tudíž od nich nelze očekávat nějaký větší aktivismus.

   Vymazat
  2. Zuzaně:

   společné unisex toalety není třeba speciálně vytvářet pouze pro transgender lidi, je potřeba vytvořit unisex toalety a přijmout je v rámci gender revoluce, celoplošného zrovnoprávnění genderu a odbourání genderových stereotypů, tak jako se toto již provádí v jiných státech

   řeknu to tak, ženská protože má vagínu neznamená že je ženská,
   a muž protože má penis neznamená že je muž

   Vymazat
  3. Zuzaně:

   a také by stálo za to vyřešit, jak nakládat s těmi transgender lidmi, kteří jsou poškozeni nepodařenými chirurgickými zákroky, tělesně či psychicky...

   ...když už tedy máš potebu řešít tu minoritu těch transgender žen, které si přejí zamrazit sperma a stát se do budoucna tatínky

   Vymazat
  4. Zuzaně:

   transgender lidem právě že nejvíce v přeměně vadí podmíněné nucené chirurgické zákroky (kastrace, sterilizace, srs operace), ale ne každý na to má však odvahu a dokáže to nahlas veřejně přiznat před lékaři nebo před trans komunitou,
   pak by si totiž o takovém transgender člověku všichni mohli myslet, že není dostatečně trans na to podstoupit přeměnu, pokud mu chirurgický zásah / poškození těla z jakýchkoliv důvodů nevyhovuje

   Vymazat
  5. Když se nechce podstoupit zákrok, tak není dostatečně trans.

   Ale dkyž chce řešit změnu fyzického tělo, tak už je to problém a hraničí to prý s posedlostí se vzhledem.

   Toto jsou schopné plodit někteřé české TS ženy

   Což je takový paradox , dost cisžen řeší vzhled, ale TG žena, která nemá průchozí vzhled, tak nesmí...jediný, co smí řešit - pohlavní orgán. To je totiž to nejdůlěžitější a největší problém podle českých sexuologů a mnohých TS žen.

   Vymazat
  6. pro Zuzanu : "to prostě fungovalo ve chvíli, kdy byli v pohodě. Kdy se netřásli nejistotou "vždyť to na mě každý pozná""

   "ždyť existují bioženské a biochlapi co vypadají mnohem divněji než my"

   to jsou přesně řeči, kterými se mnohé TS ženy uklidnují a povzbuzují další....

   a nebo taky ponižují další, pro dost TG žen je ponižující fungovat s neodpovídajícím tělem a dokazovat nějak pohlaví. Pomocí různých věcí, šminek, vlasů a taky pomocí sebevědomí.

   Holka se zničeným životem

   Vymazat
 6. Vzhledem k tomu, že v některých budovách je WC jenom jedno, nebo v některých firmách/školách to ani neřeší a prostě jdou na ten, kterej je zrovna volnej (i když chlapi se toho pochopitelně bojej víc), tak se divím, že s tím má někdo takový problém na těch internetech. Člověk by si myslel, že zrovna Češi k tomuhle budou docela laxní...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. uritě to chce vytvoit unisex toalety v nákupních centrech, na čerpacích stanicích, společenská a kulturní zařízení, zdravotnická zařízení, vzdělávací zařízení...

   a jaké máte doma toalety? máte dámské a pánské toalety separovaně nebo unisex?

   Vymazat
  2. My máme doma toalety splachovací, děkujeme za optání.

   Vymazat
  3. Tak pokrok už dorazil, to je fajn, alespoň že nepoužíváte ještě kadibudky ��

   Vymazat
 7. Také souhlasím s větším problémem jako je právě sterilizace. A bohužel je pravda, že bych se to bál přiznat před nějakým sexuologem a raději nikam nešel a žil svým životem bez jiných lidí. Unisex toalety jsou jinak hezké téma... Pro mě jsou lidé lidmi. Neřeším pohlaví, neřeším chování, neřeším stereotypy, takže proč nemít jen jedny záchodky? Osobně je mi to jedno, je to pro mě nenávidění hodné označení (dámské/pánské) a je pravda, že ve školce jsem čural společně s chlapečky a jsem ok. Tak proč najednou ta stydlivost? Je to naučené? Je to přirozené? Proč jiná zvířata např. nenosí oblečení a my ano? Trochu to s tím souvisí, když to vezme ze širšího hlediska.

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 9. Taky nechci unisex záchodky a už vůbec nestojím o pohled na čůrající muže. Ale možná by stačilo, kdyby lidi nebyli blbí a neřešili věci, které se jich netýkají, třeba jestli je dotyčný dost mužný/ženský na to, aby mohl svou potřebu vykonat právě tam nebo onde. Vůbec by se spousta věcí vyřešila, kdyby se lidi respektovali navzájem a neřešili pitomosti.

  OdpovědětVymazat