neděle 21. ledna 2018

Jak (ne)mluvit s trans lidmi

Moji milí cis lidé, já vím, že to nemyslíte zle. Kolikrát ty věci říkáte, protože si myslíte, že mě potěší. Protože nemáte tu zkušenost, co já; a tak si automaticky myslíte, že se všichni dívají na svět takhle. Jenže ono je to složitější. Nejen pro mě, ale i pro mnoho jiných trans lidí. Některé vaše hlášky jsou prostě řečeny úplně blbě.

Pro jistotu ještě jednou: nezlobím se na vás, že tyhle věci říkáte. Většinou ne. Zlobím se jen, když vás opravím, vysvětlím vám to a vy v tom vesele pokračujete. Abyste tomu lépe rozuměli, zkusím to vysvětlit na příkladech.

Když jsi byl ještě holka...
Ono je těžké určit tu hranici, kdy někdo trans je ještě holka nebo kluk (nebo naopak). A touhle větou to tak trochu určujete vy za toho druhého. A to není fér. Co by byla třeba konkrétně u mě hranice toho, kdy jsem přestal být holka? Těžko říct i pro mě. Nojo, a jak to teda říct, když potřebujete tuhle myšlenku v něčem vyjádřit? Navrhuju: Když jsi byl/a ještě před tranzicí. Před tvým coming outem. Když ses ještě prezentoval jako žena. Před pěti lety. Když jsi byl na střední škole. Atd.

Když jsi byl ještě Anežka...
To je skoro to samé, jako předchozí odstavec. A mně osobně třeba až tolik nevadí, slyšet svůj dead name, ale hodně trans lidí je na to citlivých a už ho nepotřebují připomínat od jiných lidí. A další věc – když už znáte staré jméno někoho, kdo je trans, nepoužívejte ho před lidmi, kteří ho neznají. Není potřeba, aby ho znal každý.

Na jaké chodíš záchody?
Prosím, na tuhle otázku se neptejte nikdy nikoho, kdo je trans. Je to neskutečně ponižující. A jasně, je to hrozně zajímavé téma, ale prostě NE. Leda by vám o svých zkušenostech s wc někdo začal vyprávět sám od sebe, pak se asi můžete zajímat - citlivě a opatrně.

Jaké operace máš za sebou?/Co máš mezi nohama?/Proč nechceš operaci?
Další rezolutní NE. Nikdo nemá povinnost vám vysvětlovat, jak vypadají jeho genitálie, jakým způsobem je rád a nerad používá atd. Sorry jako, ale cis lidi se sebe navzájem taky neptají, jestli jsou spokojení s velikostí svého penisu nebo jestli se jim líbí jejich frnda.

Ty vypadáš úplně jako kluk!
Tak díky, no. Jenže já nechci být někdo, kdo vypadá jako kluk. Chci být brán ostatními jako někdo, kdo JE kluk, protože já JSEM kluk. Pokud se vás sám nezeptám, co si o mém klučičím vzhledu myslíte, tak ho prosím nekomentujte.

Jak ses jmenoval jako holka?/Ukaž fotku, jak jsi vypadal jako holka!
Ono je asi těžké, nepřemýšlet tímto směrem, když nás média pořád masírují příběhy trans lidí, které jsou plné fotek před a po. Ale je to zase téma, kterým trans člověka házíte do minulosti a do nějakého vašeho hodnocení, jak moc se tranzice povedla a to je prostě nepříjemné. Zkuste trans lidi brát tak, jak se vám prezentují, brát ohled na jejich identitu a ne se hrabat v jejich minulosti.

Takže ty jseš teď kluk, jo? Tak to spolu můžeme jít na pivo.
Velmi častá hláška od cis mužů směrem k čerstvě vyoutovaným trans mužům. Jasně, předtím jsme na pivo jít nemohli neasi, i když na pivo chodím už deset let. Ehh, bez komentáře.

Máš ještě trochu holčičí zadek (hlas, ruce, cokoli), ale jinak dobrý.
Ale no tak. Jasně, že často neodpovídáme stereotypům o správných ženách a mužích. Cis lidi taky ne by the way. Naše dysforie nám tyhle věci připomíná dost často, takže netřeba, abyste ji ještě přikrmovali. Myslete si o tom co chcete, ale nekomentujte, pokud s tímhle tématem nezačneme my sami.

Není ta košile, co máš na sobě, náhodou dámská?
Obchody s oblečením moc rády genderují oblečení. Ale kašlat na jejich označení na cedulkách. Pojďme nosit, co se nám líbí a prdět na to, jak dané oblečení označují prodejci konfekce. Když se mi líbí nějaká košile a je mi v ní dobře, prostě si ji koupím a nezajímá mě, jestli je podle někoho jen pro holky.

Jaké nosíš spodní prádlo, dámské nebo pánské?
OMG. Tuhle otázku jsem už fakt párkrát dostal. Nosím to, co je mi pohodlné a nevidím důvod, proč se vám svěřovat s podrobnostmi. Mě vaše spoďáry taky nezajímají.

A jak to řešíš v posteli/v sexu?
Jestli předpokládáte, že jediný druh sexu je penetrace cis ženy cis mužem, tak si v tomhle bludu žijte dál, ale tuhle otázku si odpusťte. Sex má mnoho podob a trans lidé nejsou povinni vám vysvětlovat, jak konkrétně ho vykonávají oni.

Filipe, a jak ses měla o Vánocích?
Tento jev se nazývá misgendering. A stává se často, i když si třeba dáváte pozor. I já sám sebe občas misgenderuju. To je v pořádku, to se někdy stane komukoli. ALE! Co je dobré v takové situaci udělat? Pokud si to uvědomíte sami, opravte se a dál to nerozmazávejte. Pokud vás opraví ten druhý, opravte se a nerozmazávejte to. Pokud někoho misgenderujete pravidelně a nesnažíte se o to, říkat správný rod, nedivte se potom, pokud se s vámi přestane bavit.

Ta tvoje kamarádka Nikola, ta je jako z muže na ženu?
Pokud o někom mluvím, jako o trans holce Nikole, tak je to holka Nikola. Tečka. Prostě je to holka. Holka, která má možná něco jinak, než vy, ale HOLKA. Jestli se nemůžete smířit s tou představou, že se narodila s něčím neholčičím mezi nohama, tak se s tím vypořádejte sami, ale neříkejte to nahlas.

Zní to všecko dost náročně, co? Korektní vyjadřování sem, korektní vyjadřování tam… já vím, je těžké se v tom vyznat a pořád na to myslet. Hele, já to taky neovládám tak, aby byla s mým projevem spokojena většina našeho jakkoli menšinového obyvatelstva. Ale jde o tu snahu, ta je důležitá. Takže pokud jste tenhle článek dočetli až sem, zkuste nad tím přemýšlet a při příští příležitosti mluvit s trans lidmi z jiné perspektivy. A naslouchat tomu, co vám říkají.

Mimochodem, s lidmi z rodiny tyto věci tolik neřeším. Náš vztah je natolik blízký, že jsem u některých smířený s občasným misgenderováním do konce života. Jenže to je zase jiná story. Když mě někdo viděl vyrůstat už od plínek, má pro něj moje tranzice trochu jiný rozměr. Kór pro starší generaci, která si celkově hůř zvyká na to, že muži a ženy už nejsou, co bývali. U všech členů rodiny každopádně vidím velkou snahu chápat moji identitu a to je to hlavní.

Pokud k tomu máte nějaké otázky, nesouhlasy atd., piště do komentářů, rád vám to vysvětlím podrobněji.

15 komentářů:

 1. nejenom stará generace dělá gender seky/šoky, ale i děti transgender lidí to umí velice dobře, pokud je měli tg lidé před tranzicí,
  transženu tak oslovují "táto", a transmuže "mámo", a nelze s tím nic dělat, snad jen, i když přede mnou mi tati neříkají, tak při jakémkoliv rozhovoru s někým jiným o mě, tak mluví o mě o ženě jako o tátovi, papínkovi, protože od mala to pro ně papá (nebo mamá) byl/a


  to se týka ale tg lidí 40+, kteří splodily/porodily dítě

  OdpovědětVymazat
 2. Aspon vim na co se muzu priste trandaka zeptat a bude sranda :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak budeš za kokota nebo píču ;)

   Vymazat
  2. kokot nebo pica, klidne, ani ja pro urazku nejdu daleko, sebastien uz to jmeno zni jak kral buzen.
   dneska jsem tak premyslel, kdyz trans/homo/vselicos lidi maji radi vselijake kombinace,proc se vlastne chteji predelavat na neco jineho kdyz viz. citace "Jestli předpokládáte, že jediný druh sexu je penetrace cis ženy cis mužem, tak si v tomhle bludu žijte dál, ale tuhle otázku si odpusťte. Sex má mnoho podob a trans lidé nejsou povinni vám vysvětlovat, jak konkrétně ho vykonávají oni."
   tak pak neni zadny duvod se jakkoliv hormonalne, operativne predelavat, ne? muzou i tak provozovat netradicni sex. kde je problem?!

   Vymazat
  3. Jestli tě doopravdy zajímá, proč jde někdo do tranzice, přečti si moje články z roku 2016, kde to vysvětluju.
   Jestli chceš jenom prudit, jdi prudit jinam.

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. ja ctu sci-fi a tam se lidi krizi s mimozemstanama, ale vetsinou to je stejne na prd. takze trandaci, jsou slepa vyvojova vetev, jako bukvice, lesby apod. nic proti, zijte si v pohode, ale uzitecnost jen omezena a minimalni. (rozumim vyvojovemu darwinismu, ze homosexualni clenove smecky se staraji o mladata).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná budeš překvapen, ale trans lidé taky mají děti, stejně tak jako další lidi z lgbt+ spektra. Jasně, ne všichni, ale to nemají ani všichni cis het lidi, že?
   Jinak, zajímavý způsob argumentace - ohánět se tím, že čteš sci-fi :D

   Vymazat
  2. Božínku...vždy se najde nějaký prázdný mozek s empatií žulového kamene a už lítají ty nechutné výrazy jako tranďák, bukvice, apod.
   Vám všem "králům všeho tvorstva", bych přála, abyste se ze dne na den ocitli v té situaci, které se tak smějete...a nebo co kdyby vás srazilo auto a vy byli do smrti na vozíčku a pili přes slámku...a pak by chodili kolem vašeho invalidního vozíčku podobné IQ kreatury a smály se "Hele kripl"

   Vymazat
 5. Ty jo, Filipe, tvůj blog je úspěšnej. Už tu máš trolly.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-D ...to jsem si taky říkal. Jakože dobrý, konečně mě čtou i lidi, kteří nám "nefandí". Třeba se tady něco dozvědí, když budou chtít.

   Vymazat
 6. ahoj filipku mej filipa a co maj delat ztp mtf.? hezky den preju

  OdpovědětVymazat
 7. A ještě bych přidala "a už nosíš kalhotky?" -_- :D

  OdpovědětVymazat